Általános bevezetés
A cukorbetegek többsége tudja, hogy a lábai veszélyben vannak, vigyázni kell rájuk, de csak kevesen tudják pontosan, hogy miért. Ha megérti, hogy mi módon alakulnak ki a lábat károsító eltérések, könnyebb lesz elkerülnie a nagyobb bajt.
A magas vércukorszint károsítja az ereket, különösen a hajszálereket, amik eljuttatják az oxigént és a tápanyagokat a szövetekhez. Ha a láb bőre, izmai, idegei kevesebb vért kapnak a szükségesnél, romlik a működésük. Emellett a nagyerekben is kialakulhat érszűkület, ami azért is veszélyes, mert ha a láb érző képessége már nem megfelelő, akkor előfordulhat, hogy a nagyerek elzáródását későn ismerik fel. A magas vércukorszint az idegrendszert is károsítja. Gyakran a leghosszabb, a lábat ellátó idegpályák sérülnek. Az idegkárosodás (szaknyelven neuropátia) diabétesz esetén a lábra hat ki a legjobban.
- Az érzékelő idegek károsodása azzal jár, hogy a beteg kevéssé vagy nem észleli a lábát érő fájdalmas ingereket, a túlterhelést, a meleget, a hideget, a vibrációs hatásokat.
- A mozgató idegek károsodása érinti a lábak izmait, emiatt felborul a lábra ható izmok egyensúlya, a lábujjak, az ízületek és a csontok alakváltozáson mennek keresztül, a járás sokszor bizonytalanná válik.
- A verejtékezést vezérlő idegrendszeri károsodások miatt csökken a lábizzadás mértéke, ezért nagyon kiszáradhat a bőr.
Az idegellátás zavara lassan, alattomosan alakul ki, sokszor észrevétlen marad! Tehát még ha egészségesnek is látszik a lába, fontos a rendszeres önvizsgálat, és panasz esetén, de legalább évente vizsgáltassa meg lábát szakemberrel! Kérjen tanácsot lábápolási, cipőviselési kérdésekben!
Hogyan hat a diabétesz a lábra? Mik a veszélyei?
Milyen jelekre kell odafigyelni?
Mivel az idegek állapota és lábának vérellátása fokozatosan romlik, észre kell vennie a legkisebb változásokat is.
Az alábbi figyelmeztető tünetek megjelenésekor forduljon orvoshoz:
- Bizsergés, szúrás a lábban. Ez a fals érzés a megjelenése után rendszerint állandóan jelen van enyhe vagy súlyosabb formában.
- Érzéketlenség. Nem érzi a fájdalmat vagy forróságot, ami miatt fokozatosan érzéketlenné válik kisebb sebesülésekre.
- Fájdalom. Miközben talán meg sem érez bizonyos sérüléseket a lábán, a neuropátiás fájdalmak állandósulnak. Jelentkezhet szaggató fájdalom, égető érzés a lábon, néha már a ruha érintése is kellemetlen.
- A láb helyzetének érzékelését adó képesség elvesztése. Nem érzékeli a teste többi részéhez képest lábainak vagy lábszárának helyzetét, mozgását. Nem úgy jár, ahogy szokott, érzi, hogy baj van az egyensúlyérzékével.
- A láb verejtékezése csökken. Kiszárad a bőr, könnyen válik repedezetté vagy sebessé.
- Bőre kipirosodik, érintésre forróságot érez.
- A láb formájának megváltozása. A lábra ható izmok egyensúlya megváltozhat, hosszú távon a láb deformálódik. A csontok alkalmatlanná válhatnak a testsúly elviselésére.
- Bőrkeményedés, tyúkszem keletkezik ott, ahol a lábát extra vagy állandósult nyomás éri. Az érzészavar következtében nem érzi, mikor éri a lábát túlzott nyomás vagy terhelés. Fontos tudnunk, hogy a bőrkeményedések harmadából lábfekély alakul ki, ha nem kezelik időben.
- A nagyér szűkületének jele lehet a járás közbeni lábikragörcs, ami pihenésre elmúlik, a comb- vagy a farizom feszítő fájdalma, a fényes, sima bőr, a lábszőrzet elvesztése, a lábkörmök megvastagodása, a láb bőrének elszíneződése.
- Lábfájdalom, ha magasra kerül a lába – például éjszaka az ágyon. Égető fájdalom is megjelenhet a lábboltozatban vagy a lábujjaknál, ami azonban enyhül, amint ismét lógatja a lábát.
- Sebesedés, amely nagyon lassan gyógyul. A diabéteszes sebe könnyen elfertőződhet, elfekélyesedhet. A fekély olyan seb, amelynek a gyógyulása hosszú időt vesz igénybe, a bőr hasadásával kezdődik, és gyógyulás helyett egyre rosszabbá válik. A fekély környékén vörös vagy a megszokottnál sötétebb a bőr, a bőr alatti szövetek is kilátszódhatnak. Bár az idegellátás zavara miatt a lábfekély legtöbbször nem fáj, fontos, hogy nagyon komolyan vegyük! A kezelés legfőbb alapelve, hogy a lábat tehermentesíteni kell speciálisan kialakított cipővel, talpbetéttel. A krónikus lábfekély gyógyulása több hónapot is igénybe vehet!
Mit tehetek a megelőzés érdekében?
A megelőzés azzal kezdődik, hogy jól kezeli a diabéteszét,
egészséges az életvitele, és rendszeresen méri, kontroll
alatt tartja a vércukorszintjét. Ha ezt megteszi, megelőzheti
vagy lassíthatja a lábában lévő idegsejtek és a vérerek
elváltozásait.
A prevenció eszközei
Már a cukorbetegség kezdeti stádiumában is érdemes diabéteszes zoknit viselnie. Azok a jó diabéteszes zoknik, amelyek jól illeszkednek a lábhoz, nem szoros a gumírozásuk, nem vágnak be, nem hagynak nyomot a bőrön és nem szorítják a lábat. Kellemes tapintású anyagból készülnek és plüss talprészük révén kényelmes járást biztosítanak. A orr részük nem varrott, ennek köszönhetően a lábujjaknak is megfelelő hely biztosított.
Használjon lábkrémet a lábon jelentkező kellemetlen elváltozások, bőrkeményedések, repedések és egyéb sérülések kezelésére. A legtöbb lábkrém a gyulladás- és a gombás fertőzés veszélyét csökkentő hatóanyagokat tartalmaz, puhítja és hidratálja a bőrt, növeli rugalmasságát és sérülésekkel szembeni ellenálló képességét.
Az alsó végtag duzzanatai miatt sok esetben a szakemberek kompressziós harisnya viselését javasolják. Ma már orvosi szempontból megfelelő, de a divatharisnyákkal megegyező küllemű, extra minőségű termékek kaphatók.
- Törődjön diabéteszével! Rendszeresen ellenőrizze vércukorszintjét! Tartsa be a diabéteszes diéta szabályait! Ne dohányozzon! Működjön együtt az egészségügyi dolgozókkal, hogy vércukorszintje a meghatározott tartományon belül maradjon!
- Mozogjon többet! Naponta kétszer-háromszor legalább 5 percen át jól mozgassa meg a lábujjait és mozgassa le és fel a bokáját! Ülés közben tegye fel a lábát! Hosszabb ideig ne tegye keresztbe lábait!
- Csak cukorbetegeknek kialakított, extra széles, extra mély cipőt hordjon! Ha lábának boltozatai megsüllyedtek, viseljen egyedi, cukorbetegeknek kialakított lúdtalpbetétet.
- Új cipőjét először otthon viselje 20 percig, majd vizsgálja meg a lábát. Ha pirosodást észlel valahol, annak a cipő levételét követően 20 percen belül el kell múlnia. Ha nincs pirosodás a lábán, emelje 20 perccel a próbaidőszakot. Csak 2-3 óra panaszmentes viselés után menjen ki az utcára. Ezt a tanácsot a kereskedelemben vásárolt és egyedi cipők esetén egyaránt tartsa be.
- A lábbeli felhúzása előtt minden alkalommal tapintsa meg a cipőt belülről, kézzel: a cukorbe-tegség miatt az Ön érzőképessége csökkenhet, ezért előfordulhat, hogy a cipőbe esett kavicsot vagy a bélés károsodását nem veszi észre, ami a láb kisebesedéséhez vezethet.
- A lábsérülések megelőzése érdekében mindig legyen a lábán cipő és zokni! Soha ne járjon mezítláb, otthonában is viselje gyógycipőjét, betétjét! Vízbe, medencébe csak védőcipőben menjen.
- Ne viseljen olyan zoknit vagy harisnyát, amely varrott, mert a varrás nyomáspontot okozhat lábán, fekélyesedéshez vezethet. Ügyeljen rá, hogy a zokni vagy harisnya térd alatt ne legyen túlságosan szoros! Ha lábai rendszeresen megdagadnak, jelezze orvosának!
- Naponta vizsgálja meg lábát. Ha nem tud lehajolni, a talpát tükörrel nézze meg. Ha elszíneződést, gyulladást, vízhólyagot, berepedést, körömágy-gyulladást vagy fekélyt észlel, azonnal forduljon orvoshoz! Ha az Ön látása károsodott, kérjen segítséget.
- Naponta ápolja lábait! Langyos vizes lábmosással megelőzhető a fertőzések kialakulása. Ne áztassa hosszan lábait. Lábmosást követően használjon diabéteszes lábkrémet. A lábujjak közeit gondosan szárítsa meg.
- Lábkörmének sarkait ne vágja ki, hagyja körmét túlnőni a körömsáncon. A lábán kialakult bőrkeményedéseket hetente többször habkővel távolítsa el, vagy forduljon pedikűröshöz. Soha-se használjon marószereket, tyúkszemtapaszt, szaliciles kenőcsöt, szarvasfaggyút! Gépi pedikűr-rel a bőrkeményedésből kialakuló fekélyek jelentős része megelőzhető.
- Óvja lábait a forróságtól és a hidegtől! Ne tegye a lábát forró vízbe! Vízbe lépés előtt ellenőrizze a vízhőmérsékletet. Ne használjon melegvizes palackot, melegítőpárnát vagy elektromos hőtakarót, ne jegelje lábát! Ezek sérülést okozhat-nak anélkül, hogy észrevenné.
- Ha lábának gyors változását, ujjainak karomszerű begörbülését, boltozatainak lesüllyedését észlelné, azonnal forduljon ortopéd orvoshoz. Amennyiben lábán seb alakult ki, azonnal forduljon kezelőorvosához!